ارائه راهکارهای مدیریتی هوشمند طراحی ویلای مسکونی کوهستانی (با بهره گیری ازتکنولوژی روز در شهر ملایر)

بناهای هوشمند همه دستگاه ها و اجزای منزل را به هم متصل می کنند به طوری که آنها می توانند با یکدیگر و با صاحب خانه ارتباط برقرار کنند. با درنظر گرفتن پیشرفت علم و تکنولوژی و وارد شدن به عرصه ساختمان کمک به شرایط اقلیمی می کند، در اقلیم سرد وکوهستانی با نوع خاص بناهای منطقه می توان از مصالح هوشمند استفاده کرد.

هدف از این پژوهش رسیدن به موضوع نیاز یک ساختمان هوشمند با تکنولوژی روز می باشد که کمک شایانی به نوع بنا، ایمنی ویلاهای خارج از شهر و حتی داخل شهر، صرفه جویی در مصرف انرژی می کند. یک طرح و هوشمند سازی می تواند همزمان پیش نرود، چراکه ساختمان های مرمتی را هم می توان تا حدودی هوشمند کرد، اما اگر قصد استفاده از مصالح هوشمند هم باشد مانند، سقف ، بتن ، عایق ها .. که باید از ابتدای اجرا اقدام به هوشمند سازی کرد. در نهایت به این نتیجه می رسیم که تکنولوژی با تمام تاثیرات مثبت و منفی خود به ساختمان سازی کمک بسیار زیادی کرده و هوشمند کردن بناها نه تنها امنیت خاطر مصرف کنند بلکه همسو شدن با معماری روز دنیا را به ما عطا می کند. حتی با توجه با هزینه های ابتدایی بالای این کار، در کمتر از 5 یا 3 سال تمامی هزینه ها بر می گردد و در مصرف انرژی و مصرف هزینه های جانبی ساختمان صرفه جویی می شود. در پایان می توان گفت به رویاهای انسان امروز جامعه عمل می پوشاند.

 

منبع:معینی, سید محمود؛ نرگس پیهانی و ساره بیگلری، ۱۳۹۵، ارائه راهکارهای مدیریتی هوشمند طراحی ویلای مسکونی کوهستانی (با بهره گیری ازتکنولوژی روز در شهر ملایر)، اولین کنفرانس علمی پژوهشی عمران، معماری و محیط زیست پایدار، تهران، موسسه معماری و شهرسازی ایوان شمس / سیویلیکا

 

دانلود رایگان مقاله طراحی ویلا